Dnes 15.06.2024 má svátek Vít. ..... Velkoobchod Holflor, Vám nabízí široký sortiment hrnkových rostlin. Přijďte se podívat do našich prodejen, objednejte si z E-katalogu, nebo nás kontaktujte a my Vás rádi navštívíme!!!

Cibuloviny, symbol očekávaného jara

      Jaro nám pomalu klepe na dveře. Mnozí z nás už netrpělivě očekávají toto snad nejkrásnější roční období, kdy se příroda probudí ze zimního spánku a opět nám ukáže, kolik sil nabrala během dlouhého odpočinku. Ohromí nás svojí rozmanitostí, pestrost barev jarních květů a jejich rozličné vůně přilákají první hmyz. V korunách stromů se rozezní melodické tóny pěvců upozorňující na nástup života. Prodlužující se den, teplo a větší sluneční intenzita nám dodává novou hybnou sílu, chuť do práce a optimismus. Tato euforie je vždy o to větší, o co delší je nevlídná a nehostinná zima. Pro nedočkavce, kteří si chtějí v současné době přiblížit tuto příjemnou atmosféru, se stávají možností hrnkové květiny symbolizující jaro. Od počátku prosince až do dubna se v našich obchodech zpravidla objevují cibuloviny, které jsou oblíbené po celém světě. Dokazuje to nizozemská burza, která má v tomto období největší obrat právě na rychlených cibulovinách. Převážnou část tohoto sortimentu tvoří hlavně tulipány, hyacinty a narcisky. Později se zde objevují i krokusy, modřence a kosatce. Květy v širokých škálách barev a tvarů jsou opravdovými symboly očekávaného nástupu jarní sezony. Obrovskou výhodou cibulovin oproti řezaným květinám je jejich delší trvanlivost. Cibuloviny se stávají efektivním doplňkem našich obydlích, který můžeme dle nálady obměňovat. Dostupná cena rostlin nám to také umožní. Po odkvětu nemusíme cibulky odkvetlých rostlin vyhazovat a můžeme je vysadit na venkovní stanoviště a udělat si tak radost i příští jaro.
     K tomu, abychom si mohli pořídit tyto atraktivní kvetoucí rostliny v období pozdní zimy, v době, kdy mají přirozeně vegetační klid, musí každá cibule projít složitým urychlujícím procesem, který nahrazuje přirozený vývoj rostliny. Vše se odehrává ve specializovaných rychlících  květinových závodech disponující potřebným technologickým vybavením. Každá dostatečně vyzrálá cibule (se základy listů, stonku a květu) se musí očistit, ošetřit proti chorobám a škůdcům. Je uložena v chladícím boxu a musí následně projít několika týdny chladné periody. Toto chladové ošetření je nutné k odstranění rostlinných látek (fytohormonů), které zabraňují a brzdí vývoj založených orgánů. Po odbourání těchto inhibičních látek je možné se započetím rychlícího procesu cibule, tj. vytvoření podmínek pro dokončení vývoje listů, stonku a květu. Rychlení trvá taktéž několik týdnů. Doba je druhově a odrůdově závislá. V tomto procesu je podmínkou zvýšení teploty a vzdušné vlhkosti. Projde-li cibulovina fází chlazení a rychlení, nic jí nebrání v dalším růstu a v kvetení. Velkozávody tak mohou přesně naplánovat a připravit tyto kvetoucí  rostliny na požadované období, na čas předjarní. Umožní nám tak navodit atmosféru očekávaného jara.  (Autor textu: Ing. Tomáš Dvořák, Holflor czech s.r.o.)